На главную
Новини, статті, аналітика ринку нерухомості

Верховний суд: Валютні борги мають сплачуватися за поточним курсом

15 лютого 2017

Вартість долара в Україні фіксованою не буде. Але валютні борги слід сплачувати за курсом на день платежу, а не укладання договору, вказав Верховний суд України.

За боргами в іноземній валюті в Україні мають розраховуватися в гривні по курсу, який діє на момент платежу. До такого висновку дійшов Верховний суд України в ході судового провадження між забудовником і покупцем помешкання. Договір про купівлю квартири було укладено ще в 1997 році на суму 17 тисяч доларів, що на той момент складало 32 тисячі гривень за курсом Нацбанку. Покупець мав розрахуватися за квартиру протягом наступних 15 років. Він сплатив вказану суму до 2012 року, але продавець не погодився з цим і звернувся до суду, щоб стягнути ще 288 тисяч гривень через зміну курсу до долара.

Рішення Верховний суд ухвалив ще 8 лютого, його опублікували у вівторок, 14 лютого.

Досі суди виносили різні рішення в таких справах. За деякими з них, покупка в розстрочку в іноземній валюті мала бути сплачена по курсу, що діяв на момент укладання договору, а за іншими - на момент самого платежу. У правовій позиції, доданій до рішення Верховного суду від 8 лютого, зазначається, що такі зобов'язання підлягають сплаті у гривнях за курсом на день платежу, якщо в договорі не прописана інша умова.

Курсові коливання

Лише за останні три роки курс гривні до долара впав у 3,5 рази і тепер є не фіксованим, а може змінитися у будь-який момент. Голова Нацбанку Валерія Гонтарева неодноразово зазначала, що українцям слід звикати до курсових коливань. За даними НБУ, зараз валютні борги українців перед банками складають 3,1 мільярда доларів (85 мільярдів гривень).

Тому експерти радять бути більш уважними при оформленні розстрочок в іноземній валюті на свої покупки. "При укладанні договору з банком або іншим кредитором в іноземній валюті, розмір платежу визначається виходячи з курсу саме на день здійснення платежу, а не на день укладення договору. Дана позиція Верховного суду є обов'язковою для всіх судів", - прокоментував DW керуючий партнер адвокатського об'єднання Suprema Lex, адвокат Віктор Мороз.

У той же час юристи звертають увагу на те, що в договорах розстрочки можуть бути вказані інші умови. Тоді при розрахунку по боргу треба керуватися ними.

Автор Олена Губар
http://dw.com

Верховний суд: Валютні борги мають сплачуватися за поточним курсом

Вартість долара в Україні фіксованою не буде. Але валютні борги слід сплачувати за курсом на день платежу, а не укладання договору, вказав Верховний суд України.

15 лютого 2017